A A A

Kot Syberyjski

Rasa kotów syberyjskiej ma wiele rodzajów, występują dość często. Nie wymagają one dużych zabiegów. Szczotkuje się je rzadko, właściwie jedynie w okresach linienia. Niektórzy sądzą nawet, że szata tych kotów nie wywołuje reakcji alergicznych.

Koty te wydają się niemal przez wszystkich za piękne. Uważa się je za wyjątkowe, pod względem inteligencji i charakteru. Mają duży temperament. Są one wrażliwe, jednak szybko akceptują nowe warunki środowiska. Łatwo można je przewozić, dlatego nadają się do podróży.

Koty syberyjskie także dużo się porozumiewają, chętnie mruczą. Także ta cecha wydaje się bardzo miła dla ich właścicieli, którzy uważają swoje koty za bardzo lojalne. Koty te nie są złośliwe, raczej nie niszczą pozostawionych im rzeczy. Są czyste i respektują wtłoczone im zasady. Nadają się do przebywania z dziećmi.

Koty syberyjskie są silnymi zwierzętami. Wydają się muskularne, mają ponadto półdługi włos. Samice ważą od 4-6 kg, z kolei kocury w granicach 8-10. Na pierwszy rzut oka można rozpoznać płeć kota. Obie płci różnią się bowiem wagą dość znacząco.

Głowa kota syberyjskiego jest zaokrąglona, uszy mają na środku charakterystyczne pędzelki. Łapy także mają specyficzne włoski pomiędzy poduszeczkami. Oczy mają różne kolory, ogon jest długi i puszysty.