A A A

Kot Perski

Koty te wywodzą się z Turcji. W Polsce były hodowane przed wojną. Jednak nie przetrwały do czasu zaprzestania walk. Zostały sprowadzone ponownie w latach 70tych przez Jolantę Kotłubiej. Dzisiaj koty te hodowane są coraz chętniej.


Usposobienie
Koty perskie są najbardziej chyba udomowioną rasą kotów. Są bardzo towarzyskie, miłe. Lubią ludzi. Uwielbiają także zabawę i długie pieszczoty na kolanach właściciela. Co ciekawe jako jedne z nielicznych ras zatraciły całkowity instynkt polowania. Nie potrafią uganiać się za myszami czy szczurami. Nie mają w sobie ani grama agresji. Nie gryzą, nie drapią. Można ze spokojem zostawić z nimi dzieci.


Wygląd
Charakterystyczną cechą tych kotów jest przede wszystkim sierść – długa i niezwykle przyjemna w dotyku (wyróżniamy 114 barw sierści). Koty te są masywne. Mają krótkie nogi. Ponadto masywna szyja i szeroka klatka dopełniają ich wyglądu. Proporcjonalna do reszty ciała jest głowa – masywna i okrągła. Oczy są błyszczące, daleko rozstawione i okrągłe. Twarz kota perskiego podobna jest do twarzy laleczki.


Ważne
Koty perskie należy codziennie czesać. Przed kąpaniem powinno się także je wyczesać.