A A A

Kot Birmański

Rasa uzyskana ze skrzyżowania kotów syjamskich i perskich. Stworzona przez jej twórców legenda o świętości tej rasy przetrwała do dnia dzisiejszego. Koty tej rasy pojawiły się w 1920 roku w Europie.

Koty te nie lubią zimna. Wiele osobników lubi spać pod kołdrą.


Usposobienie
Bardzo lubią towarzystwo ludzi, do którego się szybko przyzwyczajają. Niezwykle delikatne i przyjaźnie nastawione. Lubią także takich ludzi – spokojnych i niezbyt energicznych. Gdy w domu pojawiają się obce osoby, mogą się bać. Można je hodować z innymi zwierzętami. Szybko się uczą.


Wygląd
Silny, muskularny i półdługowłosy. Futro piękne, jedwabiste w dotyku. Głowa w kształcie trójkąta o zaokrąglonych kątach. Nos szeroki, średniej długości. Uszy zaokrąglone, prawie tak samo szerokie, jak długie. Oczy ciemnoniebieskie, duże. Na szyi kot powinien mieć kołnierz. A z tyłu „portki”. Puszysty ogon jest średniej długości, zazwyczaj postawiony do góry. Nogi krótkie i masywne.


Ważne
Mając kota tej rasy, koniecznie pamiętaj o starannym i sukcesywnym jego czesaniu. Nie jest jednak wymagana tego typu pielęgnacja codziennie. Koty birmańskie potrzebują wysokowartościowej karmy.