A A A

Kot Balijski

Koty balijskie powstały na skutek mutacji genów w hodowli kotów syjamskich. Jednak ich dokładny rodowód nie jest znany, bo hodowcy zatajali fakt przychodzenia na świat odmiennych niż przewidziano kotów, by nikt nie poważył ich czystości hodowanej rasy. Na początku też koty te nazywano „kotami syjamskimi długowłosymi”, jednak nazwa ta nie przyjęła się. Charakterystyczne zgrabne ruchy kotów sprawiły, że szybko nazwano je balinese, bo przypominały tańcerzy z wyspy Bali.


Usposobienie
Temperament tych kotów jest dość podobny do charakteru kotów syjamskich. Nie jest to kot dla osób, które lubią często przebywać same. Koty balijskie często nie ustępują swoich właścicieli na krok. Są bardzo towarzyskie i niemal zawsze chętne do zabawy. Są bardzo zwinne, a podczas chwil rozrywki potrafią być naprawdę głośne.


Wygląd
Także pod względem wyglądu koty te podobne są do syjamskich. Są średniej wielkości, ciało mają zgrabne, wysmukłe i podłużne, szczupłe nogi. Poruszają się w sposób wytworny. Łapy mają małe. Tylne trochę dłuższe od przednich. Głowa jest pociągła, usze duże i wysoko osadzone. Futro jest delikatne w dotyku, jednak nie tak gęste, jak u innych ras. Włosy na ogonie bywają dłuższe niż na reszcie ciała. Wydają się niezwykle zwinne i lekkie, jednak podniesienie kota baliskiego zazwyczaj łączy się ze zdumieniem. Dziwi duży ciężar tej rasy.
Czaszka z przodu jest płaska. Nos nie może być wystający. Szyja i ogon są długie i wysmukłe. Oczy skośne i niebieskie.


Ważne
Koty te są wyjątkowo narażone na zmianę wagi. Można je bardzo łatwo utuczyć, czy nie dokarmić. Należy dbać o odpowiedni czas ruchu na świeżym powietrzu. Utrzymanie sierści w dobrym stanie jest bardzo proste. Wymaga się tylko codziennego wyczesania kota.