A A A

Kot Abisyński

Koty tej rasy uważa się za jedne z najstarszych. Na temat jej pochodzenia krąży wiele legend. Jedna z nich mówi, że pochodzą one już z czasów faraonów. Inni badacze twierdzą, że koty te pochodzą z Etiopii. Żadna z teorii o pochodzeniu nie ma jednak wystarczająco mocnych dowodów, by uznać ją za prawdziwą, dlatego też do tej pory nie wiemy, jak powstały koty abisyńskie.

Koty te zaczęto kupować w latach 50tych ubiegłego wieku. Jednak były one popularne nie w Europie, ale w Stanach Zjednoczonych. Dzisiaj jest to jedna z najpopularniejszych ras.


Usposobienie
Można opisać je jako koty mające dużo wspólnego ze swoimi przodkami. Są dość dzikie, uparte. Lubią polować. Jednak gdy zdobędzie się ich zaufanie, ich sympatia do człowieka jest przeogromna. Stają się wesołe i bardzo towarzyskie.

Mając takiego kota, należy pamiętać o aktywnej zabawie z nim oraz o wielkiej dawce czułości. Można hodować je z innymi zwierzętami, także z kotami. Nadają się do trzymania w mieszkaniu, jednak ich upodobanie do wspinaczki oraz duża potrzeba ruchu będzie mogła być spełniona na otwartych przestrzeniach, wybiegach.


Wygląd
Koty te są średniej wielkości zwierzętami o wyraźnych zarysowanych mięśniach. Uchodzą za gibkie i lubiące ruch. Uszy duże, lekko oddalone od siebie. Oczy w kształcie migdału mają zielone albo złote. Każde otoczone ciemniejszą otoczką, co sprawia wrażenie umalowania i nadaje im wyjątkowego uroku. Umaszczenie jest zwyczaj beżowe, krótkie. Włosy są bardzo charakterystyczne, każdy ma kolorowe prążki. Taka cecha jest charakterystyczna tylko dla tej rasy. Nogi smukłe. Ogon kończy się ostro.


Ważne
Koty tej rasy mogą być obarczone chorobą genetyczną, która powoduje ich stopniowe ślepnięcie. Dlatego kupując rasowego kota należy zażądać zaświadczenia, że rodzice małego kotka nie są obarczeni tą wadą.