A A A

Historia udomowienia kotów

Koty zostały udomowione około 4000 lat p.ne.e. Było to w Nubii, w krainie Egiptu. Już 2000 lat później były bardzo pospolitymi zwierzętami, które hodowało się w Kraju Faraonów. Służyły one w tym zcasie do walki z gryzoniami, które pozbawiały ludność zapasów żywności. W niektórych krajach hodowano je dla mięsa i futer. Znane są tak że przypadki przeprowadzania na nich badań naukowych.

Starożytny Egipt wybrał koty jako symbol i obiekt kultu. W tamtym czasie koty wielbiono jako wysłanników bogini Bastet. Traktowano je w wielu przypadkach lepiej niż ludzi. Jak to się objawiało? Na przykład poprzez mumifikację.

Dzisiaj istnieje obok siebie wiele ras kotów, które różnią się ubarwieniem, wielkością, długością włosia. Wiele gatunków przedstawia się całkowicie inaczej niż to było wiele lat temu. Koty perskie czy syjamskie wyglądają inaczej niż ich wcześniejsze wzorce.

Koty domowe żyją także samodzielnie. Wiele z nich nie ma własnego domu i opiekuna. Na takie koty mówi się, że są to „koty piwniczne” lub „dachowce”.